2023 İşletim Sistemi Yazılımları

Haberci

SEO UZMANI
Yönetici
Premium Üye
Tepki
13
2023 İşletim Sistemi Yazılımları

Günümüz dünyasında işletim sistemi, bilgisayarlarımızı ve mobil cihazlarımızı yönetmek için temel bir bileşen haline geldi. İşletim sistemi yazılımı, bir bilgisayar veya mobil cihazın çalışmasına izin veren temel bir yazılımdır. Bu yazılımlar, tüm cihazlarda kullanılan uygulamaların yanı sıra, tüm kullanıcı verilerini yönetirler.

2023 yılında, işletim sistemi yazılımları hala önemini koruyacak ve her geçen gün daha da gelişecek. İşte, 2023 yılında piyasada olacak bazı işletim sistemi yazılımlarının bir listesi.

1. Windows 11
Windows, dünyanın en popüler işletim sistemi yazılımıdır ve 2023 yılında, yeni bir sürümü olan Windows 11 piyasaya sürülecek. Windows 11, kullanıcı deneyimini iyileştirmek için bir dizi yeni özellik sunacak. Bunlar arasında yeni bir arayüz, artırılmış gerçeklik desteği, akıllı ev entegrasyonu ve daha fazlası bulunuyor.

2. MacOS 13
MacOS, Apple'ın işletim sistemi yazılımıdır ve 2023 yılında yeni bir sürümü olan MacOS 13 piyasaya sürülecek. MacOS 13, daha da geliştirilmiş performansı ve bir dizi yeni özelliği ile kullanıcı deneyimini iyileştirmeyi hedefliyor. Yeni özellikler arasında Siri entegrasyonu, daha fazla iOS uygulama desteği ve daha gelişmiş bir çoklu görev yönetimi bulunuyor.

3. Android 13
Android, Google'ın mobil işletim sistemi yazılımıdır ve 2023 yılında yeni bir sürümü olan Android 13 piyasaya sürülecek. Android 13, daha akıllı bir akıllı telefon deneyimi için geliştirilmiş bir dizi özellik sunacak. Bunlar arasında daha fazla özelleştirme seçeneği, daha hızlı performans ve daha fazla güvenlik yer alıyor.

4. iOS 17
iOS, Apple'ın mobil işletim sistemi yazılımıdır ve 2023 yılında yeni bir sürümü olan iOS 17 piyasaya sürülecek. iOS 17, daha gelişmiş bir kullanıcı deneyimi için geliştirilmiş bir dizi özellik sunacak. Bunlar arasında daha fazla Siri entegrasyonu, daha fazla uygulama desteği ve daha gelişmiş bir çoklu görev yönetimi yer alıyor.

5. Chrome OS

Chrome OS, Google tarafından geliştirilen, Chrome web tarayıcısı tabanlı bir işletim sistemidir. Chrome OS, Google'ın bulut tabanlı hizmetlerine güvenerek çalışır. Bu işletim sistemi, Chromebook adı verilen bir dizi dizüstü bilgisayar ve Chromebox adı verilen bir dizi masaüstü bilgisayarda kullanılır.

Chrome OS, herhangi bir uygulama kurulmadan çalışan bir işletim sistemidir. Bunun yerine, kullanıcıların tüm uygulamalarını Google'ın web tabanlı uygulama mağazası olan Chrome Web Store'dan indirmeleri gerekir. Chrome OS, Google Drive gibi bulut depolama hizmetleriyle de bütünleşir, böylece kullanıcılar belgelerini ve verilerini herhangi bir cihazda saklayabilirler.

Chrome OS, hızlı başlatma süresi, yüksek güvenlik seviyesi ve düşük maliyeti nedeniyle özellikle eğitim kurumları ve işletmeler için popüler bir seçimdir.

6. macOS

macOS, Apple'ın Macintosh bilgisayarları için geliştirdiği bir işletim sistemidir. macOS, Mac bilgisayarlarında kullanılan donanımlara özel olarak optimize edilmiştir ve Apple tarafından üretilen yazılım ve donanımlarla sorunsuz bir şekilde çalışır.

macOS, yüksek performans, mükemmel bir kullanıcı arayüzü ve güvenilirlik gibi özellikleri nedeniyle popülerdir. macOS, Apple'ın kendi uygulama mağazası olan Mac App Store'dan uygulama indirme ve yükleme olanağı sağlar. Ayrıca, macOS, Apple'ın iCloud bulut depolama hizmetiyle de bütünleşir, böylece kullanıcılar verilerini herhangi bir cihazda senkronize edebilirler.

7. Ubuntu

Ubuntu, bir Linux dağıtımıdır ve açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir. Ubuntu, kullanıcı dostu bir arayüzü ve güçlü bir yazılım paketi yöneticisi olan APT ile birlikte gelir. Ubuntu, masaüstü, sunucu ve IoT cihazları için bir dizi sürüm sunar.

Ubuntu, yüksek performans, esneklik, güvenilirlik ve ücretsiz olması nedeniyle popülerdir. Ubuntu, dünya çapında bir topluluğa sahiptir ve bu topluluk, işletim sistemi için sürekli olarak güncelleme ve yama yayınlar.

Ubuntu, GNOME masaüstü ortamı, LibreOffice ofis paketi ve Mozilla Firefox web tarayıcısı gibi popüler açık kaynaklı yazılımlarla birlikte gelir. Ayrıca, Ubuntu Software Center adlı bir uygulama mağazası da mevcuttur ve kullanıcılar buradan binlerce ücretsiz uygulama indirebilirler.

Açık kaynaklı işletim sistemlerinin kullanımı son yıllarda giderek artmaktadır. İşletim sistemi pazarında Windows ve MacOS gibi büyük oyuncular olmasına rağmen, açık kaynaklı işletim sistemleri hala birçok kullanıcı tarafından tercih edilmektedir. Bu yazıda, 2023 yılında en popüler açık kaynaklı işletim sistemleri hakkında bilgi verilecektir.
  • Ubuntu
Ubuntu, Linux tabanlı bir işletim sistemidir. Geliştiricisi Canonical Ltd.'dir. Ubuntu, özellikle masaüstü bilgisayarlar için popüler bir işletim sistemidir. Ubuntu, GNOME masaüstü ortamı, LibreOffice ofis paketi ve Mozilla Firefox web tarayıcısı gibi popüler açık kaynaklı yazılımlarla birlikte gelir. Ayrıca, Ubuntu Software Center adlı bir uygulama mağazası da mevcuttur ve kullanıcılar buradan binlerce ücretsiz uygulama indirebilirler.
  • Fedora
Fedora, Red Hat tarafından geliştirilen bir Linux dağıtımıdır. Fedora, açık kaynaklı yazılım geliştiricileri, öğrenciler ve eğitmenler gibi profesyoneller için tasarlanmıştır. Fedora, GNOME masaüstü ortamı, LibreOffice ofis paketi, Firefox web tarayıcısı ve diğer birçok popüler açık kaynaklı yazılımı içerir. Ayrıca, Fedora, güncellemeleri otomatik olarak yapar ve kullanıcıların yazılımlarını en son sürümlere güncellemelerini sağlar.
  • Debian
Debian, Linux tabanlı bir işletim sistemidir. Debian, özellikle sunucu ve masaüstü bilgisayarlar için popüler bir işletim sistemidir. Debian, GNOME, KDE ve Xfce masaüstü ortamları gibi birçok seçeneği sunar. Debian, LibreOffice ofis paketi, Firefox web tarayıcısı ve diğer birçok popüler açık kaynaklı yazılımı içerir.
  • Linux Mint
Linux Mint, Ubuntu tabanlı bir işletim sistemidir. Linux Mint, özellikle yeni başlayanlar için kolay bir kullanıcı arayüzü sunar. Linux Mint, Cinnamon, MATE ve Xfce masaüstü ortamları gibi birçok seçeneği sunar. Linux Mint, LibreOffice ofis paketi, Firefox web tarayıcısı ve diğer birçok popüler açık kaynaklı yazılımı içerir.
  • Chrome OS
Chrome OS, Google tarafından geliştirilen bir işletim sistemidir. Chrome OS, özellikle Chromebook cihazları için tasarlanmıştır. Chrome OS, Chrome web tarayıcısı ve Google Drive bulut depolama hizmeti gibi Google ürünlerine entegre edilmiştir. Chrome OS, Linux tabanlı bir işletim sistemi olduğu için, kullanıcılar Linux yazılımlarını da kullanabilirler​

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Geri